top of page

DOĞAN HASOL

Kurucu Ortak
Y. Müh. Mimar, Dr.h.c.
Galatasaray Lisesi, 1956
İTÜ Mimarlık Fakültesi, 1961

 

Doğan Hasol, 1965-66’da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin Sekreter üyeliğini, 1966-69 arasında da Mimarlar Odası’nın dergisi MİMARLIK’ın Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı.

1968’de bir grup arkadaşı ile birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) kuruluşunu gerçekleştirdi. 1978 yılında, Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 1980-83 arasında kuruluşun Başkan Yardımcılığı’nı yürüttü. 1989 ve 1992’de üçer yıllık dönemler için üst üste iki kez aynı Birliğin Başkanlığı’na, daha sonra da Onur Üyeliği’ne seçildi. Bu arada yurtiçinde ve dışında birçok proje yarışmasında jüri üyeliği yaptı, bazı mimari proje yarışmalarına katılarak ödül ve mansiyonlar kazandı.

Hasol, 1973’te kültür, sanat ve mimarlık dergisi YAPI’yı kurmuş ve yayımlamıştır. İlk baskısı 1975’te çıkan “Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü” 19 kez basıldı. Daha sonra yayımlanan İngilizce-Fransızca-Türkçe “Mimarlık ve Yapı Terimleri Sözlüğü” önemli kaynak yayınlardan biri oldu. İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce Mimarlık ve Yapı Sözlüğü 9 baskı yaptı. Ayrıca bir sözlüğü de Le Moniteur yayınevi tarafından “Architecture et Batiment/Architecture and Building” adı altında 1997’de Paris’te yayımlandı. Hasol’un “Yağma Var !”, “Her Şeyin Mimarı Var”, “Mimari İzlenimler”, “Anılar Kuşlar Gibidir”, “Mimarlar Dik Durur!”, “Aferin Desinler Diye/Doğan Hasol Kitabı” ve "Geleceğin Geçmişini Yemişler" adlı kitapları bulunmaktadır. Ayrıca "Mimar Doğan'lar…Üç Doğan - Doğan Kuban - Doğan Tekeli - Doğan Hasol" kitabında da yer almıştır.

Kendisine 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nce, 1999' da Yıldız Teknik Üniversitesi'nce ve 2012’de İstanbul Kültür Üniversitesi’nce "Onursal Doktor" unvanı, 2000'de de Mimarlar Odası'nca “Mesleğe Katkı Başarı Ödülü”, 2007’de de Beykent Üniversitesi’nce “Mimarlık Onur Ödülü” verilmiştir.

Doğan Hasol'un kişisel web sitesi

Kurucular

AYSE HASOL ERKTİN

Kurucu Ortak
Mimar, MDS.
İstanbul Amerikan Robert Lisesi, 1982
İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi, 1986
Harvard Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, 1988
Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Fakültesi, 1991

 

Ayşe Hasol Erktin HAS Mimarlık Ltd. çatısı altında, aralarında Anadolu Sağlık Merkezi, Kristal Kule ve Swissotel Grand Efes projelerinin de olduğu ve küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerini yönetmiştir. Erktin, HAS’ın dünyaca ünlü mimarlık firmaları ile başarılı iş ortaklıkları kurmasında da etkin rol almıştır.

Harvard University Graduate School of Design mezunu olan Ayşe Hasol Erktin, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisansını almıştır.

 

Ayşe Hasol Erktin, 2015-2017 döneminde Urban Land Institute (ULI) Türkiye İcra Kurulu Başkanı olarak; 2012-2014 arasında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve 2011-2013 döneminde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak; 2000-2001 döneminde İstanbul Proje Yönetim Derneği Başkanı; 1997-2002 döneminde Harvard Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

BREEAM Değerlendiricisi olup EDAC Akreditasyonuna sahiptir. Berlin Mimarlar Odası üyesi olarak Almanya’da mimarlık yetkisi bulunmaktadır.
Erktin’in yazı ve konferansları, yaratıcılığın yönetimi ve tasarımın değeri üzerinde yoğunlaşmaktadır.

A. HAYZURAN HASOL

Kurucu Ortak
Y. Müh. Mimar
Atatürk Kız Lisesi, 1956
İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi, 1961

 

1961-64 yılları arasında İstanbul Belediyesi planlama Müdürlüğü İstanbul Bölgesi Şefliği görevini yürüten Hayzuran Hasol, 1964-69 yıllarında lşık Mühendislik Mimarlık Yüksek Okulu'nda asistanlık yaptı. 1969-71 yılları arasında Ankara Üniversitesi İnşaat Dairesi'nde proje mimarı olarak, 1971-85 yılları arasında ise Mimar Sinan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eşi Doğan Hasol ile birlikte tasarladığı projelerden bir bölümü dergilerde yer aldı ve sergilendi, katıldığı proje yarışmalarında çeşitli ödül ve mansiyonlar kazandı.

bottom of page